SP6MI

Krótkofalarstwo & DevOps

Nowy czy używany

To pytanie zadaje sobie bardzo wielu początkujących (choć nie tylko) krótkofalowców. Niestety nie ma tutaj jedynej słusznej odpowiedzi. Dla ułatwienia i zwięzłości przedstawię problem z punktu widzenia bazowych radiostacji na pasma 160m-6m.

Obecnie w kraju funkcjonuje kilka sklepów oferujących sprzęt krótkofalarski, każdy z nich ma swoją specjalizację. Jednocześnie główny rynek sprzętu używanego to chyba 3 (liczba się zmienia okresowo) grup na fb, oraz krajowy serwis z ogłoszeniami gielda.qrz.pl

Co przemawia za zakupem fabrycznie nowego trascievera. Chyba najważniejszym czynnikiem tutaj jest gwarancja serwisowa. Nie jest to tani sprzęt, a jednocześnie jest dość delikatny, także wielu spośród nas woli dopłacić do nowego trx i mieć przez pewien czas spokój nie obawiając się problemów z naprawą. Drugi aspektem jest dostęp do nowinek technicznych, czy też zakup nadajnika, który jest trudno dostępny z drugiej ręki, a jednocześnie wciąż produkowany (chociażby Kenwood TS-590SG).

Co zatem przemawia za zakupem używanego sprzętu? Tutaj chyba najważniejszym czynnikiem są finanse. Używane radio można (zależnie od modelu i wieku) już od niewiele ponad 1500 PLN, oczywiście będzie to bardzo stary i ubogo wyposażony model, nie mniej jednak pozwalający na rozpoczęcie przygody. Oczywiście minusem takiego rozwiązania jest brak gwarancji serwisu jak również gwarancji, że radio jest w pełni sprawne i nie zostało uszkodzone przez poprzedniego właściciela. Jednocześnie używane trx sprzedawane są często z dodatkowym wyposażeniem, które nie jest dostępne w wersji sklepowej. Tutaj głownie mowa o opcjonalnych filtrach, czy modułach zapowiedzi głosowych, a wszystko w cenach znacznie niższych niż sklepowe.

Jeśli chodzi o trx dobre na początek, to o ile nie jesteś pewien, że większość czasu przy radiu spędzisz w terenie (SOTA, POTA, WWFF) to odradzam zakup radia QRP typu Xiegu. Możesz się mocno zniechęcić tym, że do wielu stacji, które słyszysz (nawet europejskich) nie dowołasz się, a ergonomia obsługi też pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście radio to ma swoje zalety, ale o tym może innym razem.

Tak samo polecam radio wyposażone w wbudowaną skrzynkę antenową (ATU), początkujący krótkofalowcy zazwyczaj zaczynają swoją przygodę od kompromisowych anten drutowych, które często ze względu na niezbyt optymalną instalację wymagają dostrajania.

Dla wielu pożądanym dodatkiem jest port USB zapewniający połączenie CAT oraz możliwość pracy DIGI przy pomocy jednego kabelka, bez dodatkowych dość kosztownych interfejsów. Wszystkie fabrycznie nowe trx posiadają już porty USB, część z nich również porty DP albo DVI.

Podsumowując, najlepiej gdybyś przed zakupem radia udał się do pobliskiego klubu albo poszukał krótkofalowca, który pozwoli Ci „pobawić” się modelem jaki chcesz kupić, ułatwi to podjęcie świadomej decyzji i dłużej cieszyć się ze swojego pierwszego trx.