SP6MI

Krótkofalarstwo & DevOps

Pierwsze kroki jako krótkofalowiec

Gratulacje, zdałeś pomyślnie egzamin państwowy w UKE, dopełniłeś wszelkich formalności i nareszcie masz swoje upragnione pozwolenie – swój znak wywoławczy. Ale co dalej?

O ile nie uczęszczałeś wcześniej do jednego z klubów krótkofalarskich, albo nie masz wśród swoich znajomych żadnego krótkofalowca, pierwsze kroki mogą wydać Ci się trudne, a z pewnością będziesz miał masę pytań odnośnie sprzętu, jego wykorzystania czy możliwych form aktywności w eterze. Ten oraz parę następnych wpisów przedstawia jedną z możliwych dróg, aby czerpać przyjemność z tego wspaniałego hobby.

Dobrze, przejdźmy zatem do meritum sprawy. Mając świadectwo radiooperatora oraz pozwolenie radiowe możesz pracować w eterze, ale czy na pewno wiesz jak, gdzie i na jakich częstotliwościach?

Jednym z zalecanych przeze mnie kroków jest dołączenie do najbliższego klubu krótkofalarskiego. Pewnie zapytasz po co, ale odpowiedź jest bardzo prosta. Inni krótkofalowcy zrzeszeni w klubie z chęcią pomogą Ci wybrać, uruchomić swoje pierwsze radio, czy też zbudować antenę. Tak, wydaje się to dziwne, ale spora część anten, a nawet sprzętu, który jest wykorzystywany w krótkofalarstwie jest to sprzęt domowej roboty. Wyborowi radia, czy też anten poświęcę osobne wpisy.

Oczywiście możesz szukać tej wiedzy w internecie, jest cała masa różnych artykułów jak zacząć z krótkofalarstwem, tak samo mnóstwo poradników na youtube. Niestety spora część z nich jest wątpliwej jakości. Zawierają dość liczne, czasem bardzo podstawowe błędy wprowadzając nowych adeptów krótkofalarstwa w błąd.

Jeśli język angielski nie jest dla Ciebie przeszkodą, ogromną skarbnicą wiedzy są materiały zamieszczone w serwisach ARRL oraz RSGB.

Jednocześnie muszę Cię ostrzec przed dwoma błędami, które popełniają niemalże wszyscy. Po pierwsze, książki czy prasę wydaną dawniej niż na przełomie wieku traktuj bardziej jako ciekawostkę i bierz pod uwagę, iż publikacje te były pisane w innych realiach prawnych i ekonomicznych. Drugą przestrogą jest unikanie for internetowych, niestety z polsko języcznych forów znam tylko jedno, które trzyma poziom merytoryczny i nie jest wylęgarnią hejtu.

W następnym wpisie skupię się nad wyborem pierwszego radia i anteny. Szczególnie radia nie są tanimi sprzętami, warto tutaj dokonać rozważnego i przemyślanego zakupu.